Prohlížíte si: MegaSkate.cz Jak vybrat boty na snowboard

Jak vybrat boty na snowboard

Jak vybrat boty na snowboard

Vybrat boty na snowboard může být pro začátečníka poměrně těžký úkol, proto vám přinášíme krátký návod.

Pár slov úvodem

Boty na snowboard nejsou jen módním doplňkem, jak se to možná může začátečníkovi zdát. Samozřejmě si můžeme vybírat podle nejrůznějších designů, tvarů a barevných kombinací. O mnoho důležitější faktem ale je, že boty zásadně mluví do ovladatelnosti prkna, proto se musíme soustředit především na jejich funkčnost.

Boty byste si měli koupit z celé snowboardové výbavy jako první, podle jejich velikosti totiž vybereme šířku prkna a velikost vázání. Vždy je zkoušejte na obou nohách a se zavázanými tkaničkami.

boty burtonboty rideboty burton

V první řadě byste se měli rozhodnout k čemu budete boty využívat:

  • Allmountain - snowboarding ve všech podobách: jízda na sjezdovce, v parku, freeride i freestyle
  • Freeride – agresivní jízda v prašanu a volné přírodě
  • Freestyle – jízda v parcích na skocích a zábradlích

Tvrdost snowboardové  boty (FLEX)

Jednotlivé boty se od sebe liší především tvrdostí, tedy tím, kolik je potřeba vyvinout síly, aby se vám bota poddala.  Tuhost dělíme do tří stupňů:  tvrdé (stiff), středně tvrdé (mid-stiff) a měkké (soft). Obecně platí pravidlo, že tvrdší boty jsou vhodné pro zkušenější jezdce a začátečník by měl sáhnout spíše po měkčích botách. Nicméně je to tak trochu individuální záležitost, jelikož najdete i profesionální jezdce v měkkých botách.

Do výběru tuhosti také mluví určení bot. Na freeride se výlučně hodí tvrdé boty, zajišťující maximální kontrolu a odezvu snowboardu. Na freestyle se zase hodí poddajnější měkké boty.

Boty si zavážete i bez tkaniček

Moderní snowboardové boty mají vyjma klasických tkaniček také speciální rychlostahovací systémy:

  • Boa stahovací systém: Speciální rychlostahovací systém boty za pomocí disku, na který se navine ocelové lanko. Boa systém se nepovoluje, nezamrzá a samozřejmě se oproti tkaničkám pekelně rychle stahuje.
  • Fast Track: Další rychlostahovací systém bot s podobnými vlastnostmi jako Boa.
boa stahování
Boa stahovací systém
fast track
Fast track
fast track
Tkaničky

Boty musí dobře sedět na noze

Tak jo, jsme na konci vybírání, už víme, kde budeme na snowboardu jezdit, i jaký systém stahování boty chceme, tak už jen stačí vybrat si tu správnou velikost boty. V první řadě by vás samozřejmě neměla bota tlačit, však to znáte z obuvnictví. Pozor na mýtus, že má být snowboardová bota o číslo větší, to není pravda. Snowboardová bota má být akorát veliká, prsty byste se měli lehce dotýkat špičky. Navíc by se vám neměla vyzouvat pata ani být jinak volná.

Závěrem

Své pátrání po botách můžete začít třeba u značek 32, Burton, Nitro nebo Ride. Přejeme při výběru šťastnou ruku.  Pokud si s něčím nebudete vědět rady, tak nás můžete kontaktovat.


  • Skladem
  • Slevy
  • Peníze
  • ISIC
  • Poštovné

Novinky e-mailem ZDARMA

Copyright © 1995-2018 LIP distribution s.r.o. Všechna práva vyhrazena. | webdesign GlobalDat a.s. - eshop a redakční systém

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace