Prohlížíte si: MegaSkate.cz Jak vybrat snowboard?

Jak vybrat snowboard?

Jak vybrat snowboard?

Připravili jsme pro vás stručný návod, který vám poradí, jak vybrat snowboard pro začátečníka.

Jak vybrat snowboard?

Jezdit na správném snowboardu je pro pohodlnou jízdu naprostý základ. My to víme, a tak jsme pro Vás připravili jednoduchý návod. V pár bodech tak dostanete základní představu o tom, co pro Vás bude při jeho výběru stěžejní.

K čemu budete snowboard používat?

Co je tedy třeba určit v prvním případě? Použití snowboardu. V současnosti se vyskytují tři nejběžnější kategorie snowboardingu a typy prken.

Allmountain snowboard
Allmountain
Freestyle snowboard
Freestyle
Freeride snowboard
Freeride
 • Allmountain – univerzální prkno, které je určeno pro ježdění na sjezdovce. Bez problémů s ním ale můžete i skákat nebo jezdit v prašanu. Pro začátečníky je právě all-mountain snowboard nejvhodnější.
 • Freestyle – freestylový snowboard je určený především na triky, skákání, jízdu přes překážky a v u-rampě v parku. Oproti all-mountain prknu je většinou kratší a měkčí, díky čemuž se lépe ovládá.
 • Freeride (back country) – freeridové prkno je uzpůsobeno pro jízdu v hlubokém sněhu. Snowboard je výrazně pevnější než freestylová varianta a má posunuté inserty mírně dozadu, aby se prkno do prašanu nebořilo. Také bývá delší než all-mountain.

Délka a šířka snowboardu

Po určení toho, na jaký typ jízdy budete snowboard potřebovat, už přichází na řadu samotný výběr. Nejdůležitějším parametrem je délka. Jednoduchá poučka praví, že prkno by mělo sahat přibližně k bradě jezdce. Nicméně to není pravidlem, protože záleží také na tom, jaký jezdíte styl. Na freestyle můžete sáhnout po kratších prknech a na freeride se vám zase bude hodit prkno delší.

Snowboard musí být také správně široký. Pokud byste si vybrali moc úzké prkno, tak by se vám boty mohly seknout o svah. Pro ty z vás, co máte velkou nohu, jsou dělané tzv. wide snowboardy. Příliš široké prkno je také špatné. Bude se vám hůř zatáčet a držet na hraně.

Jak vybrat snowboard - jezdec na freeride

Vybírejte snowboard podle vaší váhy

Zároveň záleží na vaší váze, každé prkno je vyrobené pro jinou váhovou kategorii. Pokud budete na prkno moc těžcí, bude pro vás deska příliš měkká, což bude mít za efekt přetáčení, v opačném případě se vám zase bude hůře zatáčet.

Typy jádra

 • Pěna - Pěnové jádro má nejhorší vlastnosti ze všech typů jader. Chování prkna s tímto jádrem je velice nevyzpytatelné, jelikož se jeho vlastnosti mění podle teploty. Má také nejmenší odolnost. Jediné snowboardy, na které používají profesionální značky pěnu, jsou dětské.
 • Dřevo - Dřevěné jádro, to je ono. Dřevěné jádro má nejlepší vlastnosti ze všech. Je optimálně pružné a odolné.
 • Rym - Rym je hybridní typ jádra obsahující pěnu i dřevo. Kvalitativně se dá řící, že je lepší než samotná pěna, ale na kvalitu dřeva nedosahuje.

Typy prohnutí snowboardu

Když snowboard položíte na rovnou podložku, tak uvidíte, že se jí dotýká jen částí a část je zvedlá. U každého snowboardu to bude trochu jiné, jelikož je několik druhů prohnutí s rozdílnými jízdními vlastnostmi.

Typy profilů snowboardů

 • Rocker - Rocker, prohnutí připomínající banán, je ideální pro začátečníka. Rocker vám díky své konstrukci odpustí mnohé chyby - nekousnete na něm tak snadno hrany.
 • Camber - zkušenému jezdci nabídne přesné ovládání snowboardu a pořádný pop. Není ale vhodný pro začátečníka, jelikož je náchylnější na chyby, za které vás potrestá pádem.
 • Hybrid - v sobě snoubí výhody Rockeru a Camberu. Hybridní prohnutí se liší mezi jednotlivými modely a firmami. Každý druh hybridního prohnutí má odlišné parametry, přečtěte si proto důkladně popis snowboardu.
 • Flat - flatové snowboardy mají nejmenší prohnutí. Jejich hlavní výhodou je stabilita v každém druhu terénu.

Pozor na správné inserty

Pokud už vlastníte vázání, tak byste měli dbát na to, aby měl snowboard kompatibilní inserty (otvory na šrouby).

 • Obecně se dá říci, že vázání Burton pasují do všech tipů insertů. Vázání od ostatních firem ale nepasují do Burton insertů, tedy do 3D a Channel.
 • Klasická vázání mají inserty 4x4 a 4x2 lišící se od sebe vzdáleností otvorů a jejich počtem. Systém 4x2 má tu výhodu, že dovoluje přesnější nastavení vázání.

Pár slov závěrem

Spousta snowboardů v naší nabídce od značek jako Bataleon, Gravity, Nitro, Morrow či Ride disponuje různými pokročilými technologiemi, usnadňující péči o snowboard či samotnou jízdu – jedná se například o předem ošetřené skluznice, kvalitní použité materiály nebo různé způsoby konstrukce.

O snowboard je třeba pečovat. Vhod přijde vak na snowboard a vosky na skluznici.

 


 • Skladem
 • Slevy
 • Peníze
 • ISIC
 • Poštovné

Novinky e-mailem ZDARMA

Copyright © 1995-2018 LIP distribution s.r.o. Všechna práva vyhrazena. | webdesign GlobalDat a.s. - eshop a redakční systém

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace