Prohlížíte si: MegaSkate.cz Jak vybrat vázání na snowboard?

Jak vybrat vázání na snowboard?

Jak vybrat vázání na snowboard?

Výběr vázání na snowboard není rozhodně vhodné podcenit, proto vám přinášíme krátkého průvodce výběrem vázání.

Jak vybrat vázání na snowboard

Stejně jako je několik druhů desek a snowboardových bot, tak se i vázání dají rozdělit do mnoha skupin podle rozdílných vlastností. V první řadě bychom vám chtěli říci jednu věc, a to - nepodceňujte kvalitu vázání. Můžete tak předejít v lepším případě špatnému ovládání snowboardu a v tom horším nepříjemnému zranění. Není totiž dvakrát příjemné přistání, když vás zradí nekvalitní vázání a ve vzduchu vypadne jedna noha.

Vázání vybírejte vždy s botami, aby vám do sebe vše správně pasovalo. Největší jistotu budete mít, pokud obojí zakoupíte od stejné firmy.

Druhy vázání

Měkké vázání

Vázání se obecně dělí na měkká a tvrdá, přičemž nejrozšířenější z nich je pravě první jmenované. Do měkkého vázání se používají měkké boty podobné pohorám. Jde o klasiku a na 99,9% se vám bude hodit právě toto vázání, které je vhodné na allmountain, freestyle i freeride.

Vázání Ride The Pulpit Rock
Měkké vázání Nitro
Vázání flow
Vázání Flow

Měkké vázání se klasicky skládá z patky (highback) a základny (baseplate). Botu do něj nasouváme seshora a pevně připevníme dvěma stahovacími pásky. S dalším systémem uchycení měkké boty přišlo Flow, které spojilo dvě přezky dohromady a vyřešilo nazouvání boty zezadu přes sklopnou patku. Vázání Flow se nazouvá mírně rychleji než klasické, ale jen za optimálních sněhových podmínek na sjezdovce, jinak ho rychlostí předčí klasické vázání.

Tvrdé vázání

Na tvrdé vázání se používají speciální boty podobné lyžákům.  Jsou k prknu přichycené velmi pevně, čehož se využívá především u alpin-boardů. Nicméně tvrdé vázání je dnes na ústupu a setkáme se s ním jen sporadicky.

Určení vázání podle použití snowboardu

Pro optimální požitek z jízdy musíte sáhnout po správné pružnosti (flex) vázání. Ta se obecně pohybuje na škále 1 – 10. Tuhost se nicméně liší značka od značky a model od modelu, vázání můžeme alespoň orientačně rozdělit takto: 1-2 měkké vázání,  3-5 středně tvrdé vázání, 5-7 tvrdé vázání 8-10 velmi tvrdé vázání.
Každé vázání se hodí na jiný styl jízdy. Ti z vás, kdo rádi jezdíte freeride, byste měli sáhnout po tvrdších typech. Na freestyle zase obvykle používají jezdci středně tvrdé typy vázání. Začátečníci mohou sáhnout po měkkém vázání.

Snowboard

Velikost vázání

Velikost vázání se udává podobně jako velikost oblečení: S, M, L, XL. S a M jsou nejobvyklejší dámské velikost, XL zase ocení jezdci s velikými nohami. Velikost vázání je jedním z parametrů, kvůli kterému  potřebujete mít dopředu vybrané boty.

Z čeho se vázání skládá

Pásky (Straps)

•   Cap Strap – Tato páska nabízí pohodlné a hlavně stabilní uchycení boty díky tomu, že drží její špičku. pásky vázání snowboard
•   Klasická přední páska (Toe Strap) – Používá se u low-endových vázání, bezpečně drží botu na svém místě, ale nemá tak dobré vlastnosti jako Toe Cap Strap.
•    Hybrid Toe Strap – Tato páska se dá použít jako klasická páska, ale i pro uchycení jako má Toe Cap Strap.
•    Kotníková páska – Kotníková páska je mohutnější než přední. Zajišťuje pevné uchycení boty na svém místě.
•    Jedna páska (Flow) – Přední i kotníková páska spojená do jednoho kusu se používá u Flow vázání se vstupem přes odklopitelnou patku.

Patka (Highback)Patka Highback Vázání Snowboard

•    Opíráme se o ní při jízdě na backsidové (zadní) hraně snowboardu
•    Nesmí být vyšší než bota
•    Do snowparku se hodí spíše nižší

Základna (Baseplate)

•    Přes baseplate je vázání uchyceno ke snowboardu
•    Pozor, pokud máte snowboard Burton, ten používá odlišný systém uchycení vázání k desce než jiné firmy (3D, Channel)

Hurá do vybírání vázání

Věříme, že vám náš stručný návod na výběr vázání pomůže. Mohli bychom se samozřejmě rozepsat ještě do větších detailů, ale to si necháme někdy na příště. Své putování po vázáních můžete začít třeba u firem Burton, Ride, Nitro nebo Flow

 
 


  • Skladem
  • Slevy
  • Peníze
  • ISIC
  • Poštovné

Novinky e-mailem ZDARMA

Copyright © 1995-2018 LIP distribution s.r.o. Všechna práva vyhrazena. | webdesign GlobalDat a.s. - eshop a redakční systém

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace